فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان

فواید استفاده از چوب نراد روس در مبلمان و صنعت دکوراسیون بسیار زیاد است. استفاده از چوب برای ساخت لوازم مختلف در زندگی بشریت قدمتی به طول تاریخ دارد. به عبارت دیگر یکی از مصالح اصلی به شمار می ‌رفت.

امروزه انواع چوب نقش مهمی در دکوراسیون و ساخت لوازم مختلف دارند. ساخت خانه های چوبی، دکوراسیون داخلی، کفپوش ها، ساخت سونا و… را می توان نام برد. از چوب در صنعت مبلمان نیز استفاده می شود که به عنوان یک متریال مهم شناخته می شود.

استفاده از چوب در دوره معاصر با گذشته در نحوه شناخت انواع چوب، خواص فیزیکی و دسته بندی بر اساس معیارها متفاوت است. به طور مثال وزن، میزان مقاومت و الاستیسیته را می توان نام برد.

ایران در صنایع مختلف از چوب استفاده می کند که جزو مصرف کنندگان بزرگ شناخته می شود. انواع چوب را از کشور های مختلف وارد می کند. در حال حاضر به دلیل تحریم بخشی عمده ای از چوب ایران از کشور روسیه تامین می شود. چوب نراد پرمصرف ترین نوع چوب شناخته می شود.

برای آگاهی از فواید استفاده از چوب نراد روس در مبلمان بهتر است ابتدا با این چوب آشنا شویم. درختان به دو دسته نرم چوب (سوزنی برگان) و سخت چوب (پهن برگان) تقسیم می شوند.

تفاوت درختان با یکدیگر به نوع تکثیر آن ها مربوط می شود. نرم چوب ها در نیمکره شمالی رشد می کنند.  روسیه بهترین نرم چوب ها را در منطقه تولید می کند. این چوب در دسته نرم چوب ها یا سوزنی برگان قرار دارد. این درخت در کشور روسیه به وفور رشد می کند.

چوب نراد زیر مجموعه صنوبر است که از شمال شرق اروپا تا شمال شرق سیبری رشد می کند. درختی همیشه سبز و مخروطی شکل است که ارتفاع آن به ۸۰ متر می رسد.

البته در حال حاضر پرورش آن به صورت صنعتی انجام می شود. نراد یکی از گونه های درخت کاج است که به نراد قفقاز معروف است. رنگ آن سفید و سفید متمایل به کرم است. رگه های آن نیز به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می شوند.

فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان
فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان

میزان همکشیدگی، واکشیدگی و مقاومت در برابر آفات

یکی از فواید استفاده از چوب نراد روس در مبلمان قابلیت همکشیدگی و واکشیدگی ناچیز آن است. همکشیدگی در اثر عوامل بیرونی مانند از دست دادن رطوبت ایجاد می شود. همکشیدگی باعث می شود سایز چوب کمتر شود. اگر پدیده همکشیدگی در چوب ایجاد شود سطح آن دچار ترک خوردگی می شود.

واکشیدگی بر اثر جذب نم و رطوبت در چوب به وجود می آید. چوب حجیم شده و ابعاد آن زیاد می شود. در نتیجه از کیفیت آن کاسته می شود.

استفاده از چوب مرغوب بر کیفیت نهایی مبلمان تاثیر فوق العاده ای می گذارد.

یکی دیگر از فواید استفاده از چوب نراد روس در مبلمان مقاومت آن در برابر آفات است. به دو دلیل باعث می‌شود که موریانه و حشرات به درخت نراد نزدیک نشوند:

  • شرایط اقلیمی: این درخت که در مناطق با رطوبت بالا و سرد رشد می کند.
  • بو و طعم خاص و ناخوشایند: در نتیجه حشره و آفتی به آن آسیب نمی رساند.

نکته دیگر در رابطه با چوب نراد این است که این درخت هیچ صمغی ندارد.

فواید استفاده از چوب نراد روس در مبلمان و این صنعت خلاصه نمی شود. برخی ایرانی ‌ها در شمال از این چوب برای ساخت کلبه های چوبی جنگلی استفاده می کنند.

فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان
فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان

ویژگی گره و ترک در چوب نراد روس

به دلیل اینکه فرآیند خشک شدن چوب نراد بسیار آهسته انجام می شود بافت متراکمی دارد. در نتیجه دچار ترک خوردگی نمی شود یا بسیار کم اتفاق می افتد. همچنین الوار چوب نراد روس گره ندارد. به همین دلیل در صنعت مبلمان از این چوب استقبال بیشتری می شود.

انواع چوب به دلیل از دست دادن رطوبت (فرایند خشک شدن) دچار ترک خوردگی های ریز یا بزرگ می شوند. گاهی الوار های بزرگ نیز ترک های بسیار کوچکی دارند.

گره به صورت طبیعی (یک نقاشی زیبا و خیره کننده) در چوب وجود دارد. این ویژگی در انواع چوب بیشتر جنبه تزئینی دارد. البته در صنعت مبلمان این ویژگی کارایی چندانی ندارد. در مقابل مقاومت و کیفیت چوب مد نظر است.

فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان
فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان

خوش کاری و قابلیت ارتجاعی چوب

خوش کاری و قابلیت ارتجاعی از دیگر فواید استفاده از چوب نراد روس در مبلمان است. در سبک کلاسیکی که در صنعت مبلمان به کار می رود، بسیار زیاد از نقوش کنده کاری شده چوب که هم پیچیده و هم زیبا و خاص می باشند به چشم میخورد.

طرح و نقش با هنر دست استادکار یا دستگاه اجرا می شود. بعد از پایان کار، عملیات سنباده زنی نیز بر روی چوب انجام می شود. برای از بین بردن زبری و گره های چوبی از سنباده استفاده می گردد تا صاف و صیقلی شود.

قطعه های طراحی شده چوب به وسیله میخ یا پیچ به یکدیگر متصل می شوند. رزوه های پیچ به راحتی در چوب نراد روس فرو می روند. میخ نیز چوب را به راحتی می شکافد بدون اینکه ترکی در اطراف خود ایجاد کند.

این ویژگی ها به خاصیت ارتجاعی چوب مربوط می شود. بنابراین کارگاه های نجاری از ویژگی ها و فواید چوب نراد روس در صنعت مبلمان استفاده می کنند.

برای طراحی و تولید برخی مبل ها باید چوب را طی فرآیند خاصی توسط بخار فرم دهند. فرم دهی باید به گونه ای باشد که چوب دچار ترک خوردگی نشود. در نتیجه بدون برش قطعات را به یکدیگر متصل می کنند.

فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان
فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان

وزن سبک و قیمت پایین، ویژگی های چوب نراد روس

وزن چوب نراد روس بسیار کم است اما مقاومت بالایی دارد. این مسئله زمانی خود را نشان می دهد که بخواهید یک شی حجیم را طراحی و تولید کنید. به طور مثال مبلمان یا دکوری های بزرگ را می توان برد.

بنابراین باید الوار و چوبی را انتخاب کنید که بدون گره و ترک باشد. محصول ای که تولید می گردد حداقل باید وزن یک انسان و یا چند انسان را تحمل کند. وزن سبک با مقاومت بالا از فواید استفاده از چوب نراد روس در مبلمان محسوب می شود.

کشور ایران چوب نراد را از روسیه وارد می کند، بنابراین یک کالای وارداتی محسوب می شود. قیمت چوب نراد نسبت به چوب های دیگر مانند چوب گردو، راش و بلوط ارزان تر است. همچنین قیمت نهایی چوب نراد نصف قیمت چوب هایی مثل راش است.

طریقه محاسبه قیمت بر اساس ضخامت، عرض و طول است که برحسب مترمربع اندازه گیری می کنند. قیمت پایین چوب نراد روس در قیمت محصول نهایی تاثیرگذار است.

/فواید استفاده از چوب نراد در مبلمان/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *